Miesięczne archiwum: maj 2017
W czwartek, 18 maja 2017r. Żabki i Motylki z oddziałów przedszkolnych Zespołu Szkół w Szubinie uczestniczyły w edukacyjnej grze miejskiej „Szubin – nasza mała ojczyzna”. Celem gry było stworzenie dzieciom okazji do spotkania z przedstawicielami miejscowych instytucji i lokalnej społeczności. Dzieci w trakcie realizowania określonych zadań poznały walory architektoniczne i historyczne swojej „małej ojczyzny”.
Miejscem startu był Zespół Szkół, z którego dzieci udały się do Urzędu Miejskiego, gdzie stworzyły plakat zachęcający do odwiedzenia Szubina. Następnie wybrały się do Szubińskiego Domu Kultury, w którym uzyskały informację o najbliższym wydarzeniu kulturalnym. W Rejonowej Bibliotece Publicznej czekało na nie kolejne ważne zadanie – odszukanie książki „Szubin – Spacer z historią w tle” autorstwa Pani Kamili Czechowskiej i odpowiedzenie na pytanie: Kto ufundował zamek w Szubinie? Z RBP wyruszyliśmy do Muzeum Ziemi Szubińskiej, w którym należało znaleźć najstarszy eksponat. Kolejnym krokiem było szkolenie strażackie oraz kurs pierwszej pomocy w Ochotniczej Straży Pożarnej. W dalszej kolejności udaliśmy się pod Kościół św. Marcina, gdzie musieliśmy odnaleźć popiersie Jana Pawła II i odpowiedzieć kim był.
Zadanie finałowe odbyło się na Ruinach Zamku Sędziwoja. Czekały tam na dzieci dwa zadania – ułożenie flagi Szubina oraz rozwiązanie zadań na spostrzegawczość „Sokole Oko”. Po wykonaniu wszystkich zadań przedszkolaki uzyskały wskazówkę dotyczącą miejsca zakopania skrzyni ze skarbami.
Magda Błażyńska
Natalia Łużyńska
Dzień Dziecka
„O” – III SP – 10.00 – 13.00
IV – VI SP – 8.30 – 12.00
Gimnazjum I – III 8.30 – 13.00
Przyjazdy:
I. Klasy IV – VI SP Klasy I – III gimnazjum
Pińsko – 7.45
Ameryczka II – 7.50
Szaradowo – 7.55
Zalesie – 8.05
Ameryczka I – 8. 10
Wolwark – 8.15
II. Oddział „0” Klasy I – III SP
Pińsko – 9.15
Ameryczka II – 9.20
Szaradowo – 9.25
Zalesie – 9.35
Ameryczka I – 9.40
Wolwark – 9.45
Odjazdy:
Lp. |
Klasa | Godzina |
I. |
Klasy IV – VI SP |
12.15 |
II. |
Klasy „0” – III SP Klasy I – III gimnazjum
|
13.15
|
24 maja 2017 roku Miłośnicy Książek z klasy III c, wraz ze swoimi bliskimi, obchodzili w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie Dzień Rodziny. Wśród zaproszonych gości byli: rodzice, rodzeństwo, kuzynostwo i babcia.
Podczas uroczystości uczniowie wystąpili w pantomimie ,,BAŚNI O DWUNASTU MIESIĄCACH” Janiny Porazińskiej do muzyki Antonio Vivaldiego z cyklu ,,Cztery pory roku”. Dzieci w przepiękny sposób tańcem, gestem i mimiką przeniosły widzów w zaczarowany świat baśni, w którym toczy się odwieczna walka dobra i zła. Dobro oczywiście zwyciężyło, a mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Podczas poczęstunku dzieci i ich bliscy rozwiązywali zagadki o rodzinie, przygotowane przez panią Marię Mańkowską, kierownika Oddziału dla Dzieci RBP w Szubinie. Pani Maria zaprezentowała gościom ciekawe książki dla najmłodszych czytelników, które można wypożyczyć w bibliotece. Oczywiście wszystkie propozycje związane były tematycznie z rodziną.
Dzień Rodziny był doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu oraz okazania sobie czułości i miłości. Dzieci na papierowych kwiatuszkach pisały najmilsze słowa, które chciałyby dedykować mamie i tacie. Rodzice i inni członkowie rodziny zapisali podobne słowa dla dzieci. Odczytując je sobie wzajemnie, czuliśmy ogromne wzruszenie.
Nasze spotkanie było bardzo miłe.
Dziękujemy pani Marii Mańkowskiej za gościnę i pomoc w organizacji uroczystości oraz za trzyletnią współpracę z naszym klubem Miłośników Książek.
Ogromne podziękowania kierujemy do NASZYCH WSPANIAŁYCH RODZICÓW, którzy przygotowali poczęstunek, dekoracje i stroje oraz oprawę muzyczną do naszego występu.
Dzieci z klubu Miłośników Książek wraz z opiekunem Kariną Kuźniak- Garstecką
Mama i tata to najważniejsze osoby w życiu dziecka, dlatego należy pielęgnować więź między nimi. Tymi słowami Pani Dyrektor Gabriela Rojek rozpoczęła uroczystość Dnia Rodziny. Przywitała zgromadzonych gości oraz życzyła wszystkim dużo radości ze wspólnie spędzonego czasu.
Chcąc wyrazić swój szacunek i miłość do rodziców oraz wdzięczność za trud wychowania, uczniowie klas: IIa, IIb, IIc i IId przygotowali część artystyczną. Zaprezentowali się w pięknie przygotowanych strojach. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli oraz pokazywali swoje uczucia i emocje w pantomimie. Rodzice nagradzali starania dzieci gromkimi brawami. Po odśpiewaniu „Sto lat” uczniowie wręczyli mamom i tatusiom przygotowane przez siebie upominki. Po występach była okazja do wspólnych rozmów, zdjęć, poczęstunku i podziwiania portretów rodzin w przygotowanych galeriach.
foto: Oliwia Ożóg, Roksana Ożóg, Julia Guss
Uroczystość przebiegła w ciepłej i rodzinnej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.
Organizatorzy uroczystości:
Katarzyna Sztuba, Alicja Walkiewicz,
Magdalena Wojtas-Gnat, Grażyna Witkowska
8 maja 2017r. odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas III szkoły podstawowej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych, umożliwienie wykazania się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi podczas rozwiązywania zadań tekstowych oraz wyłonienie Mistrza Matematyki Szkoły Podstawowej nr2 w Szubinie. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas trzecich. Uczestnicy rozwiązywali zestaw pięciu zadań tekstowych.
WYNIKI KONKURSU
I miejsce i tytuł Mistrza Matematyki Szkoły Podstawowej nr2
Jakub Piekarski z kl. IIIb i Zuzanna Skibińska z kl. IIIc
II miejsce: Katarzyna Wargulec z kl.IIId
III miejsce: Oliwia Robaczewska z kl.IIIa
wyróżnienia
Roman Makowiecki kl. IIIc
Kacper Tubacki kl. IIIc
Alan Burbo kl. IIId
Laureaci otrzymali dyplomy i gry edukacyjne, a pozostali uczestnicy dyplomy za udział i drobne upominki.
Uczniowie, którzy zajęli I i II miejsce będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Matematycznym, który odbędzie się 25 maja 2017r.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Organizatorzy
Sylwia Kral
Grażyna Witkowska
17 maja 2017 roku w naszej szkole pojawili się pracownicy Jednostki Straży Pożarnej oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie.
Zaproszeni goście przygotowali dla uczniów klas III zajęcia, podczas których dzieci poznawały specyfikę pracy strażaków.
Uczniowie oglądali pojazdy strażackie i ich wyposażenie. Uczestniczyli w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Najatrakcyjniejszym wydarzeniem był dla dzieci ,,TURNIEJ STRAŻACKI”, podczas którego uczniowie rywalizowali ,,na wesoło” ze strażakami w konkurencjach sprawnościowych.
Dzieci wraz z wychowawczyniami podziękowały gościom za wspaniałe zajęcia oraz złożyły im życzenia z okazji Dnia Strażaka.
Karina Kuźniak – Garstecka
15 maja 2017 roku uczniowie klas III c i III d udali się do Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Uczestniczyli tam w lekcji historii poświęconej ,,Majowym świętom”. Obejrzeli prezentację multimedialną, słuchali pieśni patriotycznych oraz rozmawiali o Polakach zasłużonych w historii Polski. Dzieci miały okazję zobaczyć archiwalne zdjęcia z pochodów pierwszomajowych, które odbywały się kiedyś w Szubinie. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę dotyczącą symboli narodowych oraz symboliki barw narodowych.
Dzieci z wychowawczyniami podziękowały pracownikom muzeum za trzyletnią współpracę na etapie edukacji wczesnoszkolnej.
Sylwia Krajewska Karina Kuźniak – Garstecka
10 maja 2017 roku w Muzeum Ziemi Szubińskiej, z okazji 100. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie miały miejsce dwa wydarzenia. Tytułem wstępu ks. dziekan Tadeusz Lesiński przypomniał wszystkim zebranym znaczenie religijne i historyczne wydarzeń fatimskich.
Pierwszym wydarzeniem było wręczenie nagród w Konkursie Plastycznym o Fatimie pt.: „Pokutujcie”. Zorganizowała go p. Anna Pokorzyńska, katechetka z SP 2 w Szubinie, a przeznaczony był dla uczniów klas O – III szkół podstawowych.
Nagrody zdobyli:
- Za pierwsze miejsce: Mikołaj Szpotański – kl. I a SP 2 Szubin oraz Oliwia Kłysik grupa Biedronki Samorządowe Przedszkole nr 2 Szubin
- Za drugie miejsce: Oliwia Robaczewska – kl. III b oraz Maja Janicka grupa Żabki z oddziału Przedszkolnego przy SP 2 Szubin
- Za trzecie miejsce: Katarzyna Wargulec kl. III d SP 2 Szubin oraz Dominik Sadowski kl. III SP Kowalewo Wlkp.
Wyróżnienie otrzymali:
- Tatiana Tomkowiak – II d SP 2 Szubin
- Igor Markowski – kl. II d SP 2 Szubin
- Zuzanna Adamowska – kl. II c SP 2 Szubin
- Anna Podos – kl. II c SP 2 Szubin
- Szymon Roga – kl. II c SP 2 Szubin
- Anna Harenda – kl. III a SP 2 Szubin
- Nikola Mucha – kl. III SP Kowalewo Wlkp.
- Maria Lubawy – grupa Motylki oddział przedszkolny przy SP 2 w Szubinie
- Stanisław Walkiewicz – grupa Motylki oddział przedszkolny przy SP 2 w Szubinie
Nagrody i dyplomy wręczyli: ks. Jacek Pawelczyk – jeden ze sponsorów nagród oraz Anna Pokorzyńska.
Drugim wydarzeniem był Konkursu Wiedzy o Fatimie, w którym wzięło udział osiem trzyosobowych drużyn. Uczniowie reprezentowali następujące szkoły: po 2 zespoły z gimnazjum w Kowalewie, gimnazjum nr 1 i nr 2 w Szubinie oraz zespoły ze szkół podstawowych w Królikowie i w Szubinie.
Najlepszym okazał się zespół uczniów Gimnazjum nr 2 w Szubinie w składzie: Jagoda Koguciuk, Stanisław Moska oraz Szymon Kluska. Drugie i trzecie miejsce przypadło uczniom Gimnazjum nr 1 w Szubinie : odpowiednio I zespół tworzyli: Amelia Pechta, Klaudia Jakubiak i Wiktoria Sucharska oraz II zespół w składzie: Lidia Nowak, Dawid Gelert i Kamil Kmieć.
Laureaci Konkursu Wiedzy o Fatimie otrzymali nagrody książkowe, ufundowane przez Dyrekcję Gimnazjum nr 1 w Szubinie, pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy i książeczki opisujące cudowne wydarzenia z Fatimy.
Nad przebiegiem konkursu czuwało Jury w składzie: p. Hanna Walter, ks. dziekan Tadeusz Lesiński oraz ks. Jacek Pawelczyk, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli.
Organizatorki konkursów były: p. Jolanta Makowiecka, katechetka z Gimnazjum nr 1 w Szubinie i p. Anna Pokorzyńska, katechetka z SP nr 2 w Szubinie.
Całość zakończyła się słodkim poczęstunkiem oraz wspólną fotografią wszystkich uczestników spotkania.
więcej …5 maja 2017 roku Motylki i Żabki zostały zaproszone do Zakładu Poprawczego na zawody sportowe, które zorganizował tata Alicji, Pan Daniel Wypych. Zajęcia stały się okazją do podsumowania cyklu lekcji o zdrowiu i dbałości o kondycję. W przeprowadzeniu konkurencji „na wesoło”pomagali wychowankowie: Paweł, Piotr, Wojtek i Maciej. Podczas zabawy dzieci uczyły się zarówno rywalizacji jak i współdziałania, rozwijały sprawność ruchową, szybkość i zwinność. Zawody dostarczyły dzieciom mnóstwo radości i wielu pozytywnych emocji. Wszystkie drużyny odniosły zwycięstwo. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały w prezencie soki. Naładowane pozytywną energią wróciły do szkoły.
Serdecznie dziękujemy Panu Danielowi Wypych za współpracę i zorganizowanie emocjonujących zawodów, a wychowankom za pomoc i wspólną zabawę.
Sylwia Kral
9 maja 2017r. przedszkolaki z grupy motylki i Żabki wybrały się do Muzeum Ziemi Szubińskiej na zajęcia dotyczące powstania naszej miejscowości..
Dzieci obejrzały prezentację o dziejach Szubina. Na starych zdjęciach i pocztówkach rozpoznawały zabytki Szubina, najstarsze budynki i kościoły. Obserwowały, jak zmieniało się miasto, ulica 3 Maja, rynek, Dom Polski, Szkoła Podstawowa nr1. Poznały też legendę o herbie Szubina oraz historię szubińskiego zamku. Na zakończenie obejrzały film pt. „Legenda o herbie Szubina” zrealizowany przez uczniów naszej szkoły. W drodze powrotnej, spacerując uliczkami miasta, z łatwością rozpoznawały poznane zabytki i budynki użyteczności publicznej.
Dziękujemy Pani Katarzynie Tatar za ciekawą lekcję o historii naszego miasta.
Sylwia Kral i Alina Rzadkiewicz
10.05.2017r. Motylki i Żabki pojechały do Jednostki Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Na miejscu przywitał nas tatuś Filipa, młodszy kapitan pan Adamowski. Najpierw zaprosił nas do sali edukacyjnej „Ognik”, w której odbywają się zajęcia dla młodszych dzieci. Tam przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną na temat zasad bezpiecznego zachowania się w domu, w szkole i poza nią. Obejrzały filmy edukacyjne o tym, jak należy zachować się, gdy wybuchnie pożar. Podczas praktycznych ćwiczeń nabyły umiejętność poruszania się w zadymionych pomieszczeniach i wykorzystywania znaków ostrzegawczych i informacyjnych do celów ewakuacyjnych z zagrożonych obiektów. Utrwaliły numery alarmowe i przećwiczyły wzywanie pomocy. Niemałą atrakcją było mierzenie mundurów strażackich oraz wspinaczka po drabinie. Następnym punktem programu była wizyta w siłowni , gdzie strażacy dbają o swoją kondycję fizyczną. Podczas zwiedzania jednostki dzieci usłyszały alarm i obserwowały, jak strażacy błyskawicznie zjeżdżają po rurze oraz przygotowują się do wyjazdu. Poznały też wyposażenie wozów strażackich. Na koniec gościły w dyspozytorni. W prezencie otrzymały od strażaków książeczki i plany lekcji.
Dziękujemy Panu Łukaszowi Adamowskiemu za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu zajęć, podczas których dzieci przyswoiły sporo wiedzy, która może uratować życie.
Sylwia Kral i Alina Rzadkiewicz
10 maja uczniowie klas IV-VI wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Szkocji zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Juliusza Verne’a w Białych Błotach w ramach obchodów „Dni Brytyjskich”.
Naszą szkołę reprezentował czteroosobowy zespół w składzie: Sona Ataya, Bartosz Kluska, Remigiusz Grzybowski, Tobiasz Szczucki.
Konkurs składał się z trzech etapów. Rozgrywki rozpoczęły się od quizu sprawdzającego wiedzę o Szkocji. W drugim etapie każda drużyna musiała zaprezentować przygotowany wcześniej plakat o Szkocji.
W ostatniej części rozgrywek drużynowych uczestnicy śpiewali piosenkę w języku angielskim. Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce. Największą atrakcją konkursu był występ dudziarza, który grał na Wielkich Dudach Szkockich (Great Highland Bagpipes) oraz ciekawie opowiadał o tym kraju.
Gratulujemy!
4 maja 2017r. uczniowie kl. IIc i IId odwiedzili Toruń.
Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia w Muzeum Piernika. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „Katarzynki”. Poznali przyprawy i produkty używane do wyrobu pierników: goździki, anyż, kardamon, miód, mąkę. Dowiedzieli się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski. Wspaniałą podróż do krainy zmysłów uwieńczył własnoręcznie wypieczony piernik, który stał się pamiątką wizyty w Toruniu.
Następnie, podczas spaceru toruńskimi uliczkami, drugoklasiści odwiedzili pomnik wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika, Ratusz oraz średniowieczną basztę – Krzywą Wieżę. Mieli również okazję do zakupu pamiątek i smakołyków.
Po spacerze wszyscy spędzili miło czas na nauce i zabawie w Geodium, które jest poświęcone Ziemi. Na czterech makietach (wulkanie, oceanie, lodowcu i cywilizacji człowieka) zostały ukazane karty z dziejów naszej planety. Obracający się model globusa przedstawiał wygląd Ziemi widzianej z kosmosu. Na interaktywnych stanowiskach można było zobaczyć działanie pola magnetycznego, konwekcji, płyt tektonicznych, trzęsienia Ziemi oraz poznać źródła energii odnawialnej.
Ostatnim punktem wycieczki był seans w Planetarium pt. „Cudowna podróż”. Przedstawił on w bardzo przystępny sposób podstawowe gwiazdozbiory na niebie. Dzieci pod opieką astronoma wyruszyły w rejs na Księżyc, wylądowały na Marsie, przeleciały przez pierścienie Saturna i poszukiwały odpowiedzi na wiele frapujących pytań. Seans ten był bardzo realistyczny i zrobił na uczniach ogromne wrażenie.
Wycieczka była udana. Poszerzyła wiedzę dzieci na temat kosmosu i wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika oraz umożliwiła poznanie zabytkowych obiektów w pięknym Toruniu. Uczniowie wrócili do domu pełni niezapomnianych wrażeń, zadowoleni i szczęśliwi. Zakupione pamiątki będą przypominały im ten mile spędzony czas.
Grażyna Witkowska
Magdalena Wojtas-Gnat
„Do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla. Niezbędny jest tylko jeden instrument –
ludzkie ciało. Każdy jego ruch jest przepojony tańcem. Ruszać się – to znaczy tańczyć…”
Król Kambodży Norodom Sihamoni
Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowił w 1982 roku Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego będący pod auspicjami UNESCO.
Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a.
Grupa Żabek i Motylków świętowała Dzień Tańca w piątek 28 kwietnia. Z tej okazji dzieci zaprosiły do siebie szkolny zespół taneczny „Algaro” z opiekunem Panią Iwoną Sabacińską. Spotkanie rozpoczęło się od wywiadu z członkiniami zespołu. Przedszkolaki pytały m.in. ile czasu ich starsze koleżanki poświęcają na taniec, kto zainteresował je tańcem, jakie rodzaje tańca lubią, czym jest dla nich taniec, skąd czerpią pomysły choreograficzne. Następnie odbył się pokaz tańca w wykonaniu naszych gości. Podczas występu zespołu nogi same rwały się do tańca, toteż dziewczyny zaprosiły przedszkolaków do wspólnego szaleństwa na parkiecie.
W tym dniu dzieci poznały różne rodzaje tańca, nauczyły się kowbojskiego tańca „Swing w uliczce” i układu tanecznego do utworu „Upside down”. Wykonały w grupach prace plastyczne przedstawiające pary taneczne i solistów z wybranych regionów świata. Dzień Tańca upłynął w radosnej roztańczonej atmosferze.
Alina Rzadkiewicz
W dniach 21 – 27 kwietnia przedszkolaki z grupy Motylki i Żabki realizowały zagadnienia pod wspólnym tytułem „Dobra kondycja i dobre zdrowie, wszystko ci o nich przedszkolak opowie”.
Dzieci odwiedziły gabinet pielęgniarki szkolnej i zapoznały się z jego wyposażeniem. Ważyły się i mierzyły za pomocą samodzielnie wykonanej miary. Podczas zainicjowanej zabawy wcielały się w role lekarzy i pacjentów. Uczyły się właściwej postawy i zachowania podczas wizyty u lekarza oraz rozpoznawania choroby po opisanych dolegliwościach.
Na spotkaniu z pielęgniarką, p. Kłosowską – mamą Natalii, dzieci dowiedziały się na czym polega jej praca. Poznały rodzaje środków opatrunkowych, uczyły się opatrywania ran i bandażowania.
Po zajęciach każdy przedszkolak już wie, że aby być zdrowym trzeba dbać o higienę osobistą, właściwie się odżywiać i aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, a w razie choroby stosować się do zaleceń lekarza.
Dziękujemy Pani Bombickiej, Pani Kłosowskiej i Pani Woźniak za pomoc w realizacji tematów, poświęcony czas i dostarczone materiały – fartuchy, czepki, strzykawki i bandaże.
Sylwia Kral i Alina Rzadkiewicz