„Słońce, woda, wiatr – ENERGIA NATURY”
W naszej szkole, pod koniec listopada 2015 r. zaczął pracować Ekozespół . W jego skład wchodzi osiem uczennic z klasy VI a. Głównym zadaniem zespołu jest promocja wiedzy o odnawialnych źródłach energii w najbliższym otoczeniu. W czasie kilku spotkań członkowie grupy ułożyli harmonogram i plan działań , które będą realizować do15 maja 2016 r.
Iga Zamroczyńska
Agnieszka Mielczarek – opiekun
Noc Biologów
15 stycznia odbyła się „ Noc Biologów”, w której uczestniczyliśmy wraz z członkami kółka przyrodniczo – ekologicznego .W budynku UKW w Bydgoszczy zgłębialiśmy swoją wiedzę przyrodniczą. Poznaliśmy tajemnicę życia w glebie , oznaczaliśmy okazy wybranych gatunków owadów i dowiedzieliśmy się , jak wydobyć informację z DNA . Używaliśmy pipet oraz dobrego sprzętu laboratoryjnego. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia.Poznaliśmy wiele sposobów na skuteczną ochronę przyrody i dostrzeganie nawet najmniejszych form życia na naszej planecie.
Odnawialne źródła energii w Gminie Szubin
29 września 2015 r. Rada Miejska w Szubinie podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia i realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Szubin . Wdrożenie tego planu daje możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację zadań mających na celu poprawę jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców poprzez redukcję zanieczyszczeń powietrza, w tym CO2.
Członkowie Ekozespołu systematycznie zachęcają właścicieli budynków mieszkalnych do wypełniania ankiet dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w gospodarstwach domowych.Ankiety należy oddać do końca marca w Urzędzie Miejskim w Szubinie.
Uwaga!
Zapraszamy do udziału w konkursach!
Zachęcamy uczniów szkoły podstawowej do wzięcia udziału w konkursach plastycznych o tematyce ekologicznej , których celem jest :
- Promocja wiedzy o odnawialnych źródłach energii.
- Promowanie i wspieranie proekologicznych zachowań wśród uczniów naszej szkoły.
- Pobudzanie, rozwijanie aktywności twórczej i kreatywności dzieci.
Uczniowie w poszczególnych kategoriach wiekowych wykonują prace na temat :
- „Słońce – nasz przyjaciel” – uczniowie klas I
- „Woda – nasza przyjaciółka” – uczniowie klas II
- „Wiatr” – uczniowie klas III
- „Słońce, woda, wiatr – energia natury” – uczniowie klas IV – VI
Prace konkursowe należy wykonać dowolną techniką w formacie A3 lub A4 (bez makiet) .Termin oddawania prac upływa 8 kwietnia .
Życzymy powodzenia!!!!!! Nagrody czekają !!!!!!!
Julia Nowicka
klasa VI a
Wyjazd do firmy PROJMPRZEM – EKO
8 marca 2016 roku członkowie Ekozespółu wybrali się na wycieczkę do firmy PROJPRZEM -EKO w Zamościu , która zajmuje się produkcją i projektowaniem między innymi urządzeń z dziedziny energii odnawialnych. Pan Wojciech Wójcik , kierownik działu energii odnawialnej , przeprowadził z nami interesujące zajęcia . Dowiedzieliśmy się, że kolektory słoneczne możemy podzielić na fototermiczne i fotowoltaiczne . Poznaliśmy sposoby ich działania . Zobaczyliśmy , jak od środka wygląda próżniowy kolektor słoneczny , który działa dobrze nawet w dni pochmurne .Wspólnie przeprowadziliśmy eksperyment z rurkami ciepła i zrozumieliśmy ich działanie.
Zaskoczył nas fakt , że w Świeciu nad Wisłą, na dachu jednego ze szpitali, znajduje się największa ilość kolektorów słonecznych w Polsce – aż 290.
Ponad dwugodzinne zajęcia zakończyliśmy rundą pytań i dyskusją nad najlepszymi rozwiązaniami wykorzystującymi odnawialne źródła energii w naszych domach .
Składamy serdeczne podziękowania Panu Wojciechowi Wójcikowi za wyjątkowe zajęcia , poświęcony czas , przekazaną wiedzę i pyszne cukierki !!!!!!!!!!!
Iga Zamroczyńska
klasa VI a
Z wizytą w Urzędzie Miejskim w Szubinie
21 marca wybraliśmy się do Urzędu Miejskiego w Szubinie . Pani Iwona Kubiak – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa zapoznała nas z zakresem pracy Urzędu .Z ciekawością wysłuchaliśmy informacji na temat różnorodnej działalności , dotyczącej zagadnień przyrodniczych.Rozmawialiśmy na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii w naszym mieście i gminie.
Wyjazd do Inowrocławia
18 kwietnia wybraliśmy się do Inowrocławia do firmy Windbub, która zajmuje się projektowaniem elektrowni wiatrowych. Spotkaliśmy się tam z panem Dariuszem Radziszewskim, który w bardzo interesujący sposób wytłumaczył nam działanie elektrowni wiatrowych oraz ich budowę. Przedstawił również zalety i nieliczne wady budowy farm wiatrowych. Po serii pytań wspólnie udaliśmy się pod pobliski wiatrak. Byliśmy zszokowani rozmiarami elektrowni oraz jej wyglądem. Następnie podziękowaliśmy panu Dariuszowi i zwiedziliśmy Inowrocław. Wycieczka bardzo nam się podobała, wróciliśmy bogatsi o pożyteczną wiedzę.
Iga Zamroczyńska
Eko – kubki
Długo zastanawialiśmy się nad tym , w jaki sposób promować proekologiczne zachowania wśród mieszkańców naszego miasta . Wybraliśmy pomysł własnoręcznego ozdabiania kubków specjalnymi markerami . Najpierw każdy stworzył na kartce papieru kilka ciekawych projektów . Najciekawsze pomysły znalazły się na kubkach , które wkrótce rozdamy .
CZŁONKOWIE EKOZESPOŁU