„Słońce, woda, wiatr – ENERGIA NATURY”

W naszej szkole, pod koniec listopada 2015 r. zaczął pracować Ekozespół . W jego skład wchodzi osiem uczennic z klasy VI a. Głównym zadaniem zespołu jest promocja wiedzy o odnawialnych źródłach energii w najbliższym otoczeniu. W czasie kilku spotkań członkowie grupy ułożyli harmonogram i plan działań , które będą realizować do15 maja 2016 r.

Agnieszka Mielczarek – opiekun

Noc Biologów

15 stycznia odbyła się „ Noc Biologów”, w której uczestniczyliśmy wraz z członkami kółka przyrodniczo – ekologicznego .W budynku UKW w Bydgoszczy zgłębialiśmy swoją wiedzę przyrodniczą. Poznaliśmy tajemnicę życia w glebie , oznaczaliśmy okazy wybranych gatunków owadów i dowiedzieliśmy się , jak wydobyć informację z DNA . Używaliśmy pipet oraz dobrego sprzętu laboratoryjnego. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia.Poznaliśmy wiele sposobów na skuteczną ochronę przyrody i dostrzeganie nawet najmniejszych form życia na naszej planecie.

Odnawialne źródła energii w Gminie Szubin

29 września 2015 r. Rada Miejska w Szubinie podjęła uchwałę  w sprawie przyjęcia i realizacji Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Szubin .  Wdrożenie  tego planu daje możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na realizację zadań mających na celu poprawę jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców poprzez redukcję zanieczyszczeń powietrza, w tym CO2.

Członkowie Ekozespołu  systematycznie zachęcają właścicieli budynków mieszkalnych do wypełniania ankiet  dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w gospodarstwach domowych.Ankiety należy oddać do końca marca w Urzędzie Miejskim w Szubinie.

Uwaga!

Zapraszamy do udziału w konkursach!

Zachęcamy uczniów szkoły podstawowej do wzięcia udziału w konkursach plastycznych o tematyce ekologicznej , których celem jest :

• Promocja wiedzy o odnawialnych źródłach energii.
  • Promowanie i wspieranie proekologicznych zachowań wśród uczniów naszej szkoły.
  • Pobudzanie, rozwijanie aktywności twórczej i kreatywności dzieci.

Uczniowie w poszczególnych kategoriach wiekowych wykonują prace na temat :

• „Słońce – nasz przyjaciel” – uczniowie klas I
  • „Woda – nasza przyjaciółka” – uczniowie klas II
  • „Wiatr” – uczniowie klas III
  • „Słońce, woda, wiatr – energia natury” – uczniowie klas IV – VI

Prace konkursowe należy wykonać dowolną techniką w formacie A3 lub A4  (bez makiet)  .Termin oddawania  prac upływa 8 kwietnia .

Życzymy powodzenia!!!!!!    Nagrody czekają !!!!!!!

Julia Nowicka

klasa VI a

Wyjazd do firmy PROJMPRZEM – EKO

8 marca 2016 roku członkowie Ekozespółu wybrali się na wycieczkę do firmy PROJPRZEM -EKO w Zamościu ,  która zajmuje się produkcją i projektowaniem między innymi urządzeń z dziedziny energii odnawialnych. Pan Wojciech Wójcik , kierownik działu energii odnawialnej ,  przeprowadził z nami interesujące zajęcia . Dowiedzieliśmy się, że kolektory słoneczne możemy podzielić na fototermiczne i fotowoltaiczne . Poznaliśmy sposoby ich działania . Zobaczyliśmy , jak od środka wygląda próżniowy kolektor słoneczny , który działa dobrze nawet w dni pochmurne .Wspólnie przeprowadziliśmy eksperyment z rurkami ciepła i zrozumieliśmy ich działanie.

Zaskoczył nas fakt , że w Świeciu nad Wisłą, na dachu jednego ze szpitali, znajduje się największa ilość kolektorów słonecznych   w Polsce – aż 290.

Ponad dwugodzinne zajęcia zakończyliśmy  rundą pytań i dyskusją nad najlepszymi rozwiązaniami  wykorzystującymi odnawialne źródła energii w naszych domach .

Składamy serdeczne podziękowania Panu Wojciechowi Wójcikowi za  wyjątkowe zajęcia , poświęcony czas ,  przekazaną wiedzę  i pyszne cukierki !!!!!!!!!!!

klasa VI a

Z wizytą w Urzędzie  Miejskim w Szubinie

21 marca wybraliśmy się do Urzędu Miejskiego w Szubinie . Pani Iwona Kubiak – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa zapoznała nas  z zakresem pracy Urzędu .Z ciekawością wysłuchaliśmy informacji na temat różnorodnej działalności , dotyczącej zagadnień przyrodniczych.Rozmawialiśmy na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii w naszym mieście i gminie.

Wyjazd do Inowrocławia

18  kwietnia wybraliśmy się do Inowrocławia do firmy Windbub, która zajmuje się projektowaniem elektrowni wiatrowych. Spotkaliśmy się tam z panem Dariuszem Radziszewskim, który w bardzo interesujący sposób wytłumaczył nam działanie elektrowni wiatrowych oraz ich budowę. Przedstawił również zalety i nieliczne wady budowy farm wiatrowych. Po serii pytań wspólnie udaliśmy się pod pobliski wiatrak. Byliśmy zszokowani rozmiarami elektrowni oraz jej wyglądem. Następnie podziękowaliśmy panu Dariuszowi i zwiedziliśmy Inowrocław. Wycieczka bardzo nam się podobała, wróciliśmy bogatsi o pożyteczną wiedzę.

DSCN0371 DSCN0369 DSCN0368 DSCN0367 DSCN0364 DSCN0365 DSCN0361 DSCN0360 DSCN0372 DSCN0373 DSCN0370

Eko – kubki

Długo zastanawialiśmy się nad tym , w jaki sposób promować proekologiczne zachowania wśród mieszkańców naszego miasta . Wybraliśmy pomysł własnoręcznego ozdabiania kubków specjalnymi markerami . Najpierw każdy stworzył na kartce papieru kilka ciekawych projektów . Najciekawsze pomysły znalazły się na kubkach , które  wkrótce rozdamy .

kubek eko (5) kubek eko (7) kubek eko (4) kubek eko (3) kubek eko (2) kubek eko kubek eko (6) kubek eko (8)

CZŁONKOWIE EKOZESPOŁU