12 stycznia 2019  w Szubinie odbyły się główne uroczystości 100. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Obchody rozpoczęła  Msza św. w kościele pw. św. Małgorzaty na szubińskim cmentarzu . Zebrani  oddali hołd poległym, zapalili  znicze, złożyli wiązanki i kwiaty oraz datki na odbudowę pomnika – mogiły Powstańców Wielkopolskich w Szubinie.

W Muzeum Ziemi Szubińskiej  prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w  Poznaniu  Tadeusz Musiał z wiceprezesem  Januszem Sałatą wręczyli medale Wierni Tradycji.

Medale otrzymali aktywni działacze na rzecz pamięci o powstaniu: Stanisław Adamczyk nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie, Zenon Kwasek,  Mirosław Rzeszowski.

 Podziękowania za wkład pracy w działania na rzecz upamiętniania zrywu  Wielkopolan, w imieniu władz powiatu, złożył starosta nakielski Tadeusz Sobol.

Wyróżnienia otrzymali: ks. Tadeusz Lesiński, Mariola Polańska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie,  Marlena Posadzy, Alina Gordon, Mirosław Rzeszowski, Piotr Adamczewski, Alina i Jacek Paszkiewicz.

Następnie na rynku w Szubinie  odbyła się rekonstrukcja  bojów o Szubin, na którą przybyli liczni mieszkańcy Szubina.

W inscenizacji wystąpili rekonstruktorzy z SGRH 3 Bastion Grolman z Poznania, GRH Batalion Bydgoszcz, Towarzystwo Historyczne z Kcyni, GRH Saper Wielkopolski, Kreuz 1914 z Poznania, GRH Gloria Victoria z Gdańska, Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Bydgoszczy, Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz Stanisław Adamczyk i uczniowie z klasy VIII c Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie.

więcej …