„Do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla. Niezbędny jest tylko jeden instrument –

 ludzkie ciało. Każdy jego ruch jest przepojony tańcem. Ruszać się – to znaczy tańczyć…”

Król Kambodży Norodom Sihamoni

Międzynarodowy Dzień Tańca ustanowił w 1982 roku Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego  będący pod auspicjami UNESCO. 

Dzień obchodów 29 kwietnia wybrano na pamiątkę chrztu wielkiego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a. 

Grupa Żabek i Motylków świętowała Dzień Tańca w piątek 28 kwietnia. Z tej okazji dzieci zaprosiły do siebie szkolny zespół taneczny „Algaro” z opiekunem Panią Iwoną Sabacińską. Spotkanie rozpoczęło się od wywiadu z członkiniami zespołu. Przedszkolaki pytały m.in. ile czasu ich starsze koleżanki poświęcają na taniec, kto zainteresował je tańcem, jakie rodzaje tańca lubią, czym jest dla nich taniec, skąd czerpią pomysły choreograficzne. Następnie odbył się pokaz tańca w wykonaniu naszych gości. Podczas występu zespołu nogi same rwały się do tańca, toteż dziewczyny zaprosiły przedszkolaków do wspólnego szaleństwa na parkiecie.

W tym dniu dzieci poznały różne rodzaje tańca, nauczyły się kowbojskiego tańca „Swing w uliczce” i układu tanecznego do utworu „Upside down”. Wykonały w grupach prace plastyczne przedstawiające pary taneczne i solistów z wybranych regionów świata. Dzień Tańca upłynął w radosnej roztańczonej atmosferze.

 

więcej

                                                                                                                                                    Alina Rzadkiewicz