4 maja 2017r. uczniowie kl. IIc i IId odwiedzili Toruń.

Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia w Muzeum Piernika. Uczniowie dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli „Katarzynki”. Poznali przyprawy i produkty używane do wyrobu pierników: goździki, anyż, kardamon, miód, mąkę. Dowiedzieli się również, z jakich krajów docierały one w średniowieczu do Polski. Wspaniałą podróż do krainy zmysłów uwieńczył własnoręcznie wypieczony piernik, który stał się pamiątką wizyty w Toruniu.

Następnie, podczas spaceru toruńskimi uliczkami, drugoklasiści odwiedzili pomnik wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika, Ratusz oraz średniowieczną basztę – Krzywą Wieżę. Mieli również okazję do zakupu pamiątek i smakołyków.

Po spacerze wszyscy spędzili miło czas na nauce i zabawie w Geodium, które jest poświęcone Ziemi. Na czterech makietach (wulkanie, oceanie, lodowcu i cywilizacji człowieka) zostały ukazane karty z dziejów naszej planety. Obracający się model globusa przedstawiał wygląd Ziemi widzianej z kosmosu. Na interaktywnych stanowiskach można było zobaczyć działanie pola magnetycznego, konwekcji, płyt tektonicznych, trzęsienia Ziemi oraz poznać źródła energii odnawialnej.

Ostatnim punktem wycieczki był seans w Planetarium pt. „Cudowna podróż”. Przedstawił on w bardzo przystępny sposób podstawowe gwiazdozbiory na niebie. Dzieci pod opieką astronoma wyruszyły w rejs na Księżyc, wylądowały na Marsie, przeleciały przez pierścienie Saturna i poszukiwały odpowiedzi na wiele frapujących pytań. Seans ten był bardzo realistyczny i zrobił na uczniach ogromne wrażenie.

więcej

Wycieczka była udana. Poszerzyła wiedzę dzieci na temat kosmosu i wybitnego astronoma, Mikołaja Kopernika oraz umożliwiła poznanie zabytkowych obiektów w pięknym Toruniu. Uczniowie wrócili do domu pełni niezapomnianych wrażeń, zadowoleni i szczęśliwi. Zakupione pamiątki będą przypominały im ten mile spędzony czas.

Grażyna Witkowska

Magdalena Wojtas-Gnat