14  września 2021 r. uczniowie klas IV  SP nr 2 w Szubinie uczestniczyli w lekcji historii w Biskupinie.  Powrót do przeszłości –  to hasło tegorocznego XXVI Festynu Archeologicznego.

Nasi uczniowie mieli możliwość  zapoznać się z życiem codziennym mieszkańców osady kultury łużyckiej w Biskupinie. Widzieliśmy zatem wały obronne grodu biskupińskiego, podłużne domy szeregowe, wyposażenie chat.

Uczniowie wysłuchali historii grodu oraz ciekawostek związanych z jego odkryciem przez Walentego Szwajcera.

Ponadto odwiedziliśmy bardzo interesujące stanowiska w  wiosce piastowskiej. Rzemieślnicy pokazali, w jaki sposób dawniej wytwarzano wyroby ze skóry, tkanin, jak powstawała biżuteria, zdradzili tajniki swojej pracy.

Widzieliśmy także  walki   wojów wczesnośredniowiecznych, które niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Uczniowie obserwowali nie tylko przebieg bitwy, ale i ćwiczenia, dzięki którym wojownicy byli tacy sprawni i zawsze gotowi do obrony.

Pogoda dopisała, humory także, więc za rok znowu spotkamy się w Biskupinie.