W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła przystąpiła po raz kolejny do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, którego celem było kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwienie na piękno, folklor i tradycje Polski. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego wraz z Nauczycielkami realizowały zadania wynikające z projektu, co sprawiało nam wiele radości. Mieliśmy dużo okazji do poznania naszego „Dużego” Kraju – Polski, ale również naszej „Małej” Ojczyzny, czyli naszego rodzinnego miasta – Szubina.

W ramach projektu zrealizowaliśmy między innymi następujące zadania:
08.11.2019r. wszystkie przedszkolaki wzięły udział w uroczystym apelu z okazji 11 listopada. Był to dla nas wszystkich ważny dzień. Usłyszeliśmy wiele wzruszających pieśni patriotycznych oraz wierszy. O godzinie 11.11 został uroczyście odśpiewany hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnym zadaniem jakie zrealizowaliśmy była nauka piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Dzieci chętnie recytowały także wiersze o tematyce patriotycznej, prezentując swój talent podczas konkursu recytatorskiego „Mój kraj- to Polska”. Nie zabrakło także wystroju w salach dydaktycznych, dzięki któremu dzieci utrwaliły nazwy symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. Dekoracja pozwoliła również na poznanie ważniejszych regionów Polski czy najdłuższych rzek naszego kraju – Wisły i Odry, morza – Bałtyku, gór – Tatr oraz większych miast. Dzieci podczas zajęć uczestniczyły w zabawach ludowych, między innymi: „Gąski, gąski do domu!”, „Mam chusteczkę haftowaną” czy „Moja Julijanko”.
W naszym zwyczaju jest także zapoznawanie wychowanków z ich prawami. Przedszkolaki obchodząc Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, poznały swoje prawa i obowiązki, realizując kolejny punkt z listy zadań.
Dzieci miały możliwość poznania różnych legend i baśni polskich, w tym o swoim mieście – Szubinie, czytanych przez nauczycieli i rodziców. Dowiedziały się, jak wygląda herb Szubina i co symbolizuje. Dzięki projektowi dzieci mogły rozwijać swoje zdolności plastyczne: brały udział w różnych konkursach plastycznych, podczas plenerów na rysunkach uwieczniły piękno przyrody, poznawały nowe techniki plastyczne.
Wspólnie z przedszkolakami zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne, gdzie dzieci miały okazję poznać wiele smaków z różnych stron świata.
Jednym z ważniejszych założeń jakie zrealizowaliśmy, było wspólne Świętowanie Bożego Narodzenia oraz uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Do zrealizowanych zadań należą również małe święta, jakie obchodziły dzieci z grup – Motylki, Biedronki i Żabki: Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, Akcja Sprzątania Świata, Obchody Dnia Edukacji Narodowej, Dzień Pluszowego Misia, Mikołajki, Bal karnawałowy, Dzień Kubusia Puchatka, Walentynki, Dzień Kota, Dzień Pizzy czy Dzień Kobiet.

Realizacja powyższych zadań oraz ich różnorodność pozwoliła dzieciom na usystematyzowanie wiedzy o Polsce oraz poznanie tradycji i historii własnego miejsca zamieszkania.
Dzięki tym działaniom nasze dzieci kształtowały nie tylko postawę patriotyczną, ale także rozwijały swoje zainteresowania i zdolności.

Emilia Hilscher

Natalia Łużyńska