Miesięczne archiwum: marzec 2019

21 marca uczniowie klas IV – VIII i oddziałów gimnazjalnych zebrali się na placu apelowym, aby udać się na miejsce ogniska i spalić Marzannę. Głośnymi okrzykami pożegnali zimę i radośnie powitali wiosnę.    

więcej

                                                                                                                                      St.Adamczyk

21 marca 2019 r. w naszej szkole witaliśmy wiosnę. Dzieci były kolorowo ubrane i radośnie uśmiechały się do siebie, bo z utęsknieniem czekały na ciepłe, wiosenne dni. Był to radosny dzień.                  

21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki.Na znak solidarności z osobami z zespołem Downa ubiera się dwie kolorowe skarpetki nie do pary. Tego dnia w naszej szkole uczniowie i nauczyciele założyli dwie różne skarpetki. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. Nasi uczniowie wspólnie ozdobili szkołę własnoręcznie wykonanymi kolorowymi skarpetkami z papieru. Zwieńczeniem akcji było spotkanie z terapeutami oraz uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Pelikan” w Szubinie, którzy wytłumaczyli zebranym, na czym polega ich praca w Warsztacie i zaprezentowali swoje prace. Na koniec wspólnie z przedszkolakami z grupy „Biedronki” wykonali wielkanocną pisankę oraz zaśpiewali piosenki.

więcej

                                                                                                                    Organizatorzy:

Karolina Dawidowicz

Sylwia Krajewska

Katarzyna Sztuba

Magdalena Ciszewska

Monika Wronka – Gołatka

Stanisław Adamczyk

 

 

 

21 marca wszyscy uczniowie z oddziałów przedszkolnych i klas I-III zebrali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie spędzić czas na zabawie i uczcić nadejście wiosny.

Na początku poznali starosłowiański zwyczaj topienia marzanny w rzece lub palenia jej na polu. Obrzęd ten miał przegonić zimę i zapewnić urodzaj.

Następnie w rytmie wiosennej muzyki, przyleciał bocian-listonosz i przyniósł list z zadaniami od Pani Wiosny. Wszyscy uczniowie ochoczo przystąpili do wykonywania poleceń. Naśladowali wiosenne odgłosy i rozwiązywali wiosenne zagadki. Znakomicie poradzili sobie z tematem ochrony przyrody, wykonując zadanie o tematyce ekologicznej. Poszczególne grupy przy muzyce prezentowały wiosenne przebrania i ukwiecone nakrycia głowy. Ostatnim zadaniem było odszyfrowanie i zaprezentowanie okrzyku, który miał przywołać wiosnę.

Wszystkie grupy wspaniale zaprezentowały swoją wiedzę i umiejętności, co bardzo uradowało głównego bohatera-bociana. Obserwował on pracę dzieci i przyznawał żetony za dobrze wykonane zadanie. Po podsumowaniu punktów uznał, że wszystkie grupy zdały wiosenny egzamin. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. W radosnych nastrojach pożegnali się dobrze znaną wszystkim piosenką „Maszeruje wiosna”.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

więcej

 

Organizatorzy:

Iwona Sabacińska

Barbara Robaczewska

Grażyna Witkowska

27 marca 2019 roku w naszej szkole gościliśmy dzieci z roczników 2012 i 2013              wraz z ich opiekunami.

Uczestnicy Drzwi Otwartych mieli możliwość dowiedzenia się, jak funkcjonuje szkoła oraz mogli wziąć udział w przygotowanych przez nauczycieli zajęciach i zabawach. Pani dyrektor Gabriela Rojek zapoznała rodziców z organizacją pracy w oddziałach zerowych i klasach pierwszych. Omówiła bazę dydaktyczną szkoły oraz przedstawiła ofertę zajęć pozalekcyjnych.

Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach: sportowych, plastycznych, technicznych, muzycznych, informatycznych. Podejmując wybrane przez siebie działania, mogły poczuć się jak prawdziwi uczniowie. Rodzice i opiekunowie, podczas rozmów indywidualnych, mieli możliwość poznania nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów przedszkolnych.

Dziękujemy za tak liczne przybycie do naszej szkoły. Mamy nadzieję, że już                      we wrześniu ponownie spotkamy się w Szubińskiej Dwójce i że będziecie dobrze czuli się wśród nas.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

więcej

 

  1. marca klasy 0- III udały się do SDK na lekcję muzyki pt: „Hiszpański zawrót głowy” Muzyka hiszpańska porwała słuchaczy ekspresją i charakterem. Melodie grane na gitarze podkreślone zostały dźwiękami kastanietów. Nie zabrakło ognistego, pełnego temperamentu flamenco oraz rytmicznego bolero.

więcej

Beata Witkowska

 

 

W ubiegłym roku, w okresie Wielkiego Postu, włączyliśmy się w diecezjalną akcję „BUDUJEMY SZKOŁĘ W CZADZIE” . Na ten cel przeznaczyliśmy zebraną w szkole „jałmużnę postną”. Mamy więc swój mały wkład w wybudowaniu dwóch budynków szkolnych. Do zaspokojenia potrzeb edukacyjnych tamtej społeczności trzeba jeszcze wybudować ostatnią część szkolnego kompleksu i go wyposażyć. Chcemy zatem i w tym roku pomóc ks. Jakubowi Szałek w dokończeniu budowy szkoły w Doumougou. W tym celu dzieci z ERM-u będą przychodzić do klas a wszystkich pragnących wesprzeć to dzieło zachęcamy do składania ofiar.

http://diecezja.bydgoszcz.pl/2019/03/02/budujemy-szkole-w-czadzie-2/nggallery/page/1

https://www.youtube.com/channel/UCPj3TofOjE-X0pYMp1UXpug/featured

                                                          Anna Pokorzyńska                                                                                                                                                                                                                Opiekun ERM-u

 

W piątek, 8 marca oddziały przedszkolne i uczniowie klas I-III świętowali Dzień Kobiet. Wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie chłopcy z grupy „Motylki”, paniom i dziewczynkom, złożyli uroczyste życzenia.

Dziewczynki tego dnia brały udział w konkurencjach sportowych,  między innymi  w zamiataniu śmieci czy spacerze z dzieckiem w wózku. Podczas całej imprezy panowała gorąca, sportowa atmosfera.

Po zakończeniu rywalizacji wszystkim klasom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz słodkości. Organizatorzy imprezy podziękowali wychowawcom oraz dzieciom za wspólną zabawę i wspaniałą atmosferę.

więcej

Magdalena Wojtas-Gnat

Emilia Hilscher

 

 

 

   Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, który przypada 6 marca odbył się w Muzeum Ziemi Szubińskiej IV Przegląd Wierszy Logopedycznych oraz konkurs plastyczny.
     7 marca 2019 roku w językowych zmaganiach wystąpiły dzieci ze szkół i przedszkoli powiatu nakielskiego.
     Naszą szkołę reprezentowało czworo dzieci pod opieką logopedy mgr Janiny Idczak- Czarneckiej.  Uczniowie recytowali przygotowane wiersze logopedyczne oraz zaprezentowali prace plastyczne będące ilustracją wiersza.
W przeglądzie wystąpili:
Nicola Klikowska- Jedlinska – oddział kl.0
Liliana Bodziony- kl. 1c
Martyna Dzięciołowska- kl.1c
Dorota Katafiasz- kl.1c
 
Wyróżnienie w konkursie plastycznym otrzymała:
Dorota Katafiasz z klasy 1c.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy , nagrody oraz słodki poczęstunek.

Serdecznie gratuluję uczniom.
Janina Idczak- Czarnecka

            1.03.2019r., w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Data została wybrana nieprzypadkowo, gdyż był to Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy. Wspaniale, że szkolne grono czytelników powiększyło się właśnie tego dnia!

            Dzieci odwiedziły bibliotekę i zapoznały się z zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. Dowiedziały się, z jakich działów mogą korzystać i przede wszystkim, w jaki sposób mogą wypożyczać książki. Pierwszoklasiści bezbłędnie odgadywali zagadki o tematyce bibliotecznej oraz przeszli „egzamin na czytelnika”, czym udowodnili, że doskonale wiedzą, jak należy zachowywać się w bibliotece, a następnie wypowiedzieli uroczystą przysięgę Małego Czytelnika.

            Każdy Pierwszak otrzymał na pamiątkę pasowania Sówkę Czytelniczkę, która lubi być karmiona głośnym czytaniem, choćby kilku zdań dziennie. Na zakończenie pasowania dzieci wypożyczyły książki. W organizacji spotkania pomagały uczennice należące do Stowarzyszenia Miłośników Biblioteki.

            Małym Czytelnikom życzymy samych pięknych przeżyć literackich!

 

Klaudia Posłuszna

więcej …

8 marca, czyli w Dniu Kobiet, jak co roku, każda kobieta w Szubińskiej Dwójce otrzymała życzenia i symboliczny kwiatek.

Tradycją naszej szkoły stało się, że Samorząd Uczniowski przygotował uroczysty apel, podczas którego pierwszy raz w historii szkoły nadawało radio Wolna Dwójka RMF FM. W audycji radiowej próbowano znaleźć odpowiedź na  pytanie: Kim jest kobieta? Przedstawiono historię kobiety i zawody, które wykonuje płeć piękna. Apel swoim występem uświetnił opiekun samorządu pan Stanisław Adamczyk, wcielając się w rolę Jerzego Połomskiego. Dzięki wesołemu programowi, doskonałemu prowadzącemu i świetnej grze aktorskiej naszych uczniów wszyscy mieli uśmiechy na twarzy i dobry humor.

Na koniec uroczystości paniom i dziewczynkom, z okazji ich święta, złożono najserdeczniejsze życzenia.

więcej

        19 lutego 2019 roku uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz III oddziałów gimnazjalnych udali się do Instytutu Fizyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu na zajęcia zatytułowane ,,Dlaczego wyginęło życie na Marsie?”.

         Młodzież miała okazję obejrzeć tam doświadczenia przygotowane przez pracowników instytutu. Pękający po wypełnieniu helem balon lub zamieniająca się w pył zamrożona róża były jednymi z wielu atrakcji przygotowanych dla uczestników wykładów. Młodzież udała się również w filmową podróż na Marsa.

         Po niezwykle interesujących zajęciach w instytucie uczniowie spacerowali po Starym Rynku w Toruniu. Wykonali pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika i pełni wrażeń wrócili do Szubina. 

więcej

                                                                                                  Anna Garstecka