Miesięczne archiwum: maj 2018
W ramach akcji „Święto polskiej niezapominajki” odbyły się dwa konkursy plastyczne:
- „Świat Oczami Młodych”- projekt znaczka pocztowego pt. „Ratujemy klimat”
Wyniki konkursu:
I miejsce – Maria Staroń V a
II miejsce – Iga Szcześniewska Va
III miejsce – Zofia Damazyn V b
Wyróżnienie:
Amelia Cholewczyńska VI b, Zofia Kapsa V a, Wojciech Woźniak V b, Olga Kujawa VI b, Weronika Kłosowska V a, Olga Kasprzak V c, Bartek Janicki IV d, Klaudiusz Pieczyński IV d, Oliwia Robaczewska IV a, Weronika Dutkiewicz IV d
Prace Marysi Staroń, Igi Szcześniewskiej i Zosi Damazyn zostały wysłane na Ogólnopolski Konkurs „Świat Oczami Młodych” pt. „Ratujemy klimat”.
- Konkurs na plakat:
Kategoria :oddziały „0” i klasy I – III sp
I miejsce – kl. I c
II miejsce – kl. I a
III miejsce – kl. III b
Wyróżnienie: Oddział przedszkolny „Żabki”,
Oddział przedszkolny „ Motylki”,
Oddział przedszkolny „ Biedronki”.
Kategoria: klasy IV – VI
I miejsce – V b
II miejsce – IV a
III miejsce – IV b
Kategoria : klasy VII i klasy II i III oddziałów gimnazjalnych
I miejsce – VII b
II miejsce – VII a
III miejsce – III c gim
Wszystkim uczestnikom obu konkursów bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na apelu wychowawczym.
Koordynatorzy Tygodnia Niezapominajki
Od kilkunastu lat 15 maja obchodzimy Dzień Niezapominajki. W tym dniu szczególnie promujemy walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną oraz przypominamy o potrzebie jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, mieście czy miejscowości. Przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.
W tym roku szkolnym Święto Niezapominajki obchodziliśmy w dniach od 14 do 18 maja. Hasło przewodnie tego tygodnia brzmiało: „Ratujemy klimat”.
Na godzinach wychowawczych w klasach V, VI i VII oraz w oddziałach gimnazjalnych ( kl. II i III) zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące dbałości o środowisko. Ponadto klasy IV uczestniczyły w zajęciach przeprowadzonych przez firmę Remondis pod tytułem „Śmieciowe ABC”. Efektem wszystkich działań są plakaty wywieszone na szkolnych korytarzach. Na głównym holu szkoły zostało umieszczone hasło przewodnie akcji, aby wszystkim przypominało o potrzebie ratowania klimatu. Również najmłodsi uczniowie szkoły (oddziały „0” i kl. I – III) mieli zajęcia dotyczące klimatu. Poza tym wszystkie dzieci odbyły zajęcia terenowe. Ławki szkolne zostały zamienione na ławki, np. w parku czy na boisku szkolnym. „Pusta klasa” miała na celu podkreślenie, że natura ma same zalety: jest otwarta 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia.
Inną formą aktywności była praca nad projektami znaczka pocztowego. Prace były bardzo ciekawe. Na konkurs wewnętrzny wpłynęło ponad 100 projektów. Wyłonienie najlepszych prac okazało się bardzo trudne. Znaczek pocztowy to nie tylko obrazek naklejany na kopertę, nie tylko potwierdzenie opłaty za przesłanie listu. Jest to przede wszystkim dzieło sztuki. Trzy najlepsze projekty znaczka zostały wysłane na Ogólnopolski Konkurs „Świat Oczami Młodych”. Wszystkie prace naszych uczniów zostały wywieszone na korytarzu głównym. Wystawa plakatów i projektów znaczka pocztowego wzbudza duże zainteresowanie zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Wyniki konkursów szkolnych na najlepszy projekt znaczka pocztowego (konkurs indywidualny) oraz na najlepiej wykonany plakat na temat dbałości o klimat i środowisko przyrodnicze (konkurs międzyklasowy) zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.
Na zakończenie Tygodnia Niezapominajki odbył się projekt edukacyjny klas drugich pt.” Dymitr Iwanowicz Mendelejew”. Uczniowie zapoznali nas z życiorysem uczonego oraz jego największym odkryciem – układem okresowym pierwiastków. Omówili zależności wynikające z położenia pierwiastka w układzie okresowym. Na koniec prezentacji przeprowadzili quiz z nagrodami, który wygrała Julia Nowicka z kl. II b. Projekt znalazł uznanie komisji, która oceniła go na maksymalną ilość punktów.
Święto Niezapominajki stanowi niezwykle radosne święto. Miało ono przypominać wszystkim o tym, jak ważne jest celebrowanie natury i korzystanie z jej mądrości. Stało się okazją do porozmawiania na temat ochrony środowiska. Dostarczyło również nowej wiedzy i umiejętności.
Małgorzata Kowalska
Biologia
więcej …
Czwarte klasy
więcej …Fizyka
więcej …Geografia
W dniu „pustej klasy” uczniowie VII c, VII b, II b gim. i II c gim. na lekcji geografii wyszli w teren. Młodzież podzielona na zespoły przygotowywała prognozę pogody dla Szubina na dany dzień. Zadanie to opierało się o obserwację zachmurzenia, rodzajów chmur , kierunku i prędkości wiatru . Na koniec każda grupa prezentowała swoją pracę.
więcej …Godzina wychowawcza VII c
Dzień „pustej klasy ” rozpoczęliśmy na godzinie wychowawczej rozmawiając na temat: „Jak możemy przekonać innych do inwestycji i rozwiązań przyjaznych dla klimatu”. Po tej przyjaznej dyskusji zaczęliśmy robić plakat. Po wykonaniu projektu wyszliśmy na plac apelowy i zaczęliśmy się bawić w gry relaksujące.
więcej …godz. wychowawcza III c
Wykonywanie projektu plakatu pt. Ratujemy klimat.
więcej …III d SP
więcej …III b – piknik
III b wybrała się na piknik. Uczniowie obserwowali również przyrodę w parku
więcej …j. angielski III a gim
Ławka w klasie zamieniona na ławkę w pobliskim parku!!!
Akcja „Pusta klasa” na lekcji języka angielskiego w klasie 3a, grupa C1,to zajęcia leksykalne z działu „Świat przyrody”. Poznaliśmy trochę nowego słownictwa pomocnego podczas rozmowy o zagadnieniach związanych z ochroną środowiska naturalnego człowieka i dbałości o nie!
Świeże powietrze dobrze wpływa na proces przyswajania nowej wiedzy! Więcej takich lekcji!
j. angielski Ic SP
Temat lekcji to „Let’s hunt in the park”. Dzieci miały za zadanie poszukać dary natury zgodnie z listą polowania. Uczniowie zbierali kwiaty, kamienie, liście, trawę, ślimaki, mrówki i pająki.
więcej …j. angielski VI a
Temat: Nature around us
Uczniowie poznali słownictwo w j. angielskim związane z naturą oraz środowiskiem. Uczniowie za pomocą flashcards dopasowywali obrazki i ich nazwy po angielsku. Na boisku szkolnym odszukiwali rośliny oraz ich poszczególne części, poznane na lekcji.
więcej …Klasa I c Sp Badanie właściwości wiatru.
więcej …klasa III a SP
więcej …religia Vc
Dróżkami Matki Bożej- oblicza Maryi
Uczniowie ,po zapoznaniu się z historią powstaniu Litanii Loretańskiej oraz znaczenia Imion Matki Bożej, udali się do krzyża ,gdzie odmówili litanię powierzając się Maryi.
Natomiast w dniu 16 maja- w dzień patrona naszej Ojczyzny i parafii Św. Andrzeja Boboli – dzieci udały się do kościoła gdzie poznały życie i posługę misyjną Świętego. Zobaczyły jego relikwie i każdy mógł opisać lub narysować obraz naszego patrona.
więcej …klasa I a
Klasa Ia wyszukiwała w encyklopediach i leksykonach przyrodniczych ciekawostki na temat ptaków, słuchała ich śpiewu i obserwowała ptaki żyjące i fruwające wokół szkoły. Mierzyła i porównywała obwody drzew. Zdobywała informacje o pszczołach.
świetlica i biblioteka
Dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. Najmłodsi mieli okazję wysłuchać fragmentów książek czytanych przez panią Klaudię i panią Martynę.
więcej …Żabki – igrzyska olimpijskie
więcej …Plakaty i znaczki
więcej …Projekt edukacyjny
więcej …24 maja 2018 roku uczniowie z klasy I c, należący do Klubu Wesołego Pierwszaka, wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem, obchodzili w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie Dzień Rodziny.
Podczas poczęstunku dzieci i ich bliscy odpowiadali na zabawne pytania związane z ich rodziną. Zadania te przygotowała Pani Maria Mańkowska, kierownik Oddziału dla Dzieci RBP w Szubinie. Pani Maria zaprezentowała też gościom ciekawe książki dla najmłodszych czytelników, które można wypożyczyć w bibliotece. Oczywiście wszystkie propozycje tematycznie były związane z rodziną.
Dzieci bawiły się także w małych detektywów. Odszukiwały kartoniki z sylabami ukryte w zakamarkach biblioteki. Wspólnie z rodzicami ułożyły z nich wyrazy. Były to zdrobniałe nazwy członków rodziny. Przepięknie odczytały słowa: mamusia, tatulek, babciunia, dziadziunio, siostrzyczka i braciszek.
Dzień Rodziny był doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu oraz okazania sobie czułości i miłości. Dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane książeczki, a na zakończenie zaprosiły do wspólnej zabawy ruchowej. Wszyscy zebrani zatańczyli radosne woogie – boogie. Okazało się, że rodzice i dzieci są doskonałymi tancerzami.
Nasze spotkanie było bardzo miłe.
Dziękujemy pani Marii Mańkowskiej za gościnę i pomoc w organizacji uroczystości.
Ogromne podziękowania kierujemy do NASZYCH WSPANIAŁYCH RODZICÓW, którzy przygotowali słodki poczęstunek.
Dzieci z Klubu Wesołego Pierwszaka wraz z opiekunem Kariną Kuźniak- Garstecką
9.05.2018 roku nauczyciele wychowania fizycznego Małgorzat Jaroch, Rafał Witkowski, Tadeusz Brzykcy zorganizowali lekcję poświęconą wioślarstwu. Na ich zaproszenie do naszej szkoły przybyli reprezentanci klubu wioślarskiego LOTTO-Bydgostia. Po krótkim wprowadzeniu w tajniki wioślarstwa odbyły się wyścigi na ergonometrach na dystansie 250 metrów. Rywalizacja była bardzo zacięta. Chęć zwycięstwa powodowała, że technika często ustępowała na rzecz siły. Zawodnicy i zawodniczki dość często w ferworze walki spadali z łódek do wirtualnej wody. Nie przeszkodziło to jednak w uzyskaniu dobrych i bardzo dobrych wyników. Oglądanie zmagań na wyświetlonej grafice powodowała żywiołowe reakcje publiczności prowadzącej doping swoich kolegów i koleżanek. Dzięki zorganizowaniu tych zajęć uczniowie zapoznali się nową dla nich dyscypliną sportową i przekonali się, że wiosłowanie nie jest tak proste jak wygląda.
więcej …22.05.2018 na Stadionie Miejskim w Szubinie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Nakielskiego w Trójboju LA. Zawodnicy startowali w trzech konkurencjach: biegu na 60m, rzucie piłeczką palantową oraz skoku w dal.
W zawodach wzięło udział 5 drużyn chłopców, w tym drużyna reprezentująca naszą szkołę:
Aleks Chwiłka
Dorian Chojnacki
Bartosz Junyk
Krzysztof Lubawy
Maksymilian Moska
Maciej Sobczak
Ostatecznie uczniowie naszej szkoły zajęli trzecie miejsce, pokonując drużyny z Sadek oraz Kcyni.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – Szkoła Podstawowa z Mroczy
II miejsce – Szkoła Podstawowa z Nakła
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie
Gratulujemy zaangażowania i godnego reprezentowania naszej szkoły podczas zawodów sportowych.
Klaudia Bethke
17 maja 2018 odbył się w Muzeum Ziemi Szubińskiej 8. Gminny Konkurs Wiedzy o Poczcie Polskiej, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1, Pocztę Polską w Szubinie i Bydgoszczy.
Celem konkursu było rozwijanie u uczniów zainteresowań historią poczty.
W konkursie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie, Szkoły Podstawowej w Rynarzewie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie.
Uczniowie rozwiązywali test wiedzy indywidualnie.
Wyniki:
I miejsce Olga Kasprzak Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie
II miejsce Kacper Janik Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie
III miejsce Amelia Graba Szkoła Podstawowa w Kowalewie
IV miejsce Adam Sobański Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Pocztę Polską w Bydgoszczy i Szubinie.
Gratulujemy naszym uczniom z klas piątych za osiągnięcie tak wysokich wyników.
więcej …16 maja 2018 roku odbyło się spotkanie uczniów klas I i klasy II ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Szubinie.
Strażacy wyjaśnili uczniom na czym polega ich praca w straży i w jakiego rodzaju akcjach uczestniczą. Przypomnieli także, w jakich okolicznościach należy wzywać straż pożarną. Dzieci utrwaliły numery alarmowe ze szczególnym uwzględnieniem numeru do Straży Pożarnej 998 oraz numeru ratowniczego 112. Ponadto uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym podczas prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych i przymierzyć strój strażaka – ratownika.
Następnie odbył się profesjonalny pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu strażaków. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi czynnościami w zakresie pomocy przedlekarskiej – oceną sytuacji i zabezpieczenia miejsca wypadku, oceną poszkodowanego i kontrolą czynności życiowych, wezwaniem pomocy oraz resuscytacją i reanimacją. Po prezentacji uczniowie chętnie ćwiczyli wykonywanie czynności ratunkowych pod czujnym okiem naszych gości.
Dziękujemy przedstawicielom straży pożarnej za przybycie i poświęcenie nam cennego czasu.
Wychowawcy klas I i klasy II
10. maja 2018r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza
Ortografii”. Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną.
Do konkursu przystąpiło 19 uczniów z klas III i 5 uczniów klasy II.
Wyniki konkursu
klasy III
I m- ce Maciej Dutkiewicz kl. IIIa
II m- ce Jakub Małkiński kl. IIIc
III m- ce Mikołaj Wudziński kl. IIId
klasa II
I m- ce Zofia Skibińska kl. IIa
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe , a pozostali uczestnicy dyplomy za udział i drobne upominki.
Laureaci klas III będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się 23. maja 2018r. w Szkole Podstawowej w Kowalewie.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Organizatorzy:
Barbara Robaczewska
Iwona Sabacińska
Beata Witkowska
Igrzyska Olimpijskie „ pięciobój” – czyli Święto Polskiej Niezapominajki, w br. pod hasłem Ratujemy Klimat. Uczniowie grupy Żabki na stadionie miejskim w Szubinie uczestniczyli, w zabawach ruchowych z elementem współzawodnictwa zespołowego, doskonalili umiejętności przestrzegania zdrowej rywalizacji, respektowania roli kapitana drużyny podczas rozgrywek zespołowych. W drodze powrotnej, spacerkiem przez las, dla zdrowia, gdzie potrzebna jest też „energia”, uczniowie docenili wpływ na przyrodę działań proekologicznych np.: dbanie o czystość środowiska, ochronę lasów. Podsumowaniem promocji hasła przewodniego – Ratujemy Klimat było wykonanie plakatu.
Ewa Sendwicka
więcej…Historia Szubina w legendzie ukryta.
Majowe Święta są okazją przybliżenia wartość szczególnie ważnych dla społeczności szkoły tj. Ojczyzna i Rodzina. Uczniowie z grupy Żabek „rozpoczęli od poszukiwania” zespołowego miejsc zaznaczonych na ”planie „ terenu szkoły. Podczas wycieczki uliczkami miasta poznawały: historię, miejsca zabytkowe i pamięci, środowisko przyrodnicze, działania proekologiczne, a przede wszystkim dzieje Szubina. Spotkanie w Muzeum Ziemi Szubińskiej , wystawy – eksponaty rozwijały zainteresowania tradycjami, przeszłością, a przede wszystkim legendą o herbie Szubina.
Ewa Sendwicka
więcej …ODJAZDY AUTOBUSU SZKOLNEGO 18.05.2018 r.
I ODJAZD 12.00
II ODJAZD 13.00
III ODJAZD 13.40
UWAGA!
18.05.2018 r. wyjątkowo nie będzie autobusu o godz. 14.40
10 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Kołaczkowie odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas III.
Naszą szkołę reprezentowali: Adam Ginter, Alexander Kowalski i Kacper Kędziorski. Chłopcy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności matematycznych.
Alexander Kowalski zajął II miejsce,
Kacper Kędziorski zdobył III miejsce.
Laureatom i finaliście serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sylwia Kral
9 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczne Asy dla klas VII oraz klas II i III oddziałów gimnazjalnych.
Celem konkursu jest rozwijanie u uczniów uzdolnień matematycznych, rozszerzanie zainteresowań matematyką, wykazanie się umiejętnością rozwiązywania problemów matematycznych.
W konkursie uczestniczyło 54 uczniów, w tym 17 z klas VII, 18 z klas II gim oraz 19 z klas III gim.
Zadania konkursowe zostały przygotowane przez zespół nauczycieli matematyki ze SP nr 2. Komisje konkursowe zadbały o prawidłowy przebieg konkursu matematycznego w wyznaczonych klasach.
Po sprawdzeniu prac konkursowych dokonano wyboru zwycięzców. Zostali nimi:
w kategorii klas VII
I miejsce – Natalia Walenciuk SP nr 1 w Szubinie
II miejsce – Karolina Homeja SP nr 1 w Szubinie
III miejsce – Laura Stupaj SP w Turze
Wyróżnienie otrzymali:
Kacper Smorawiński SP nr 1 w Szubinie
Konrad Żygulski SP nr 2 w Szubinie
w kategorii klas II gimnazjum
I miejsce – Mikołaj Kacak SP w Kowalewie
II miejsce – Marta Drożniewska SP w Rynarzewie
Agnieszka Walkowiak SP nr 1 w Szubinie
III miejsce – Mateusz Oszczak SP nr 1 w Szubinie
Wyróżnienie otrzymali:
Nicole Czechowska SP nr 1 w Szubinie
Alicja Szendel SP nr 2 w Szubinie
Kacper Knapik SP nr 2 w Szubinie
w kategorii klas III gimnazjum
I miejsce – Aleksandra Szczech SP nr 2 w Szubinie
II miejsce – Klaudia Jakubiak SP nr 1 w Szubinie
III miejsce – Paulina Sałek SP nr 1 w Szubinie
Wyróżnienie otrzymali:
Amadeusz Brzykcy SP nr 2 w Szubinie
Anna Ćwiklińska SP nr 2 w Szubinie
Tomasz Mróz SP nr 1 w Szubinie
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom GRATULUJEMY.
24.04 to Europejski Dzień Śniadania. Postanowiliśmy godnie uczcić ten dzień w naszej świetlicy. Zaproponowaliśmy wszystkim dzieciom, które uczęszczają do nas na zajęcia, żeby przyniosły produkty do zrobienia sobie zdrowej kanapki. Przygotowaliśmy również owoce, szpinak oraz kefiry i jogurty do przygotowania pysznych koktajli. Od samego rana w świetlicy trwała praca, panie nauczycielki obierały i kroiły owoce. Dzieci z przyniesionych przez siebie produktów tworzyły kolorowe i zdrowe kanapki i wspólnie je spożywały. Wszyscy świetnie się bawili, a na koniec zrobionymi przez siebie kanapkami i koktajlami dzieci podzieliły się z Panią Dyrektor, Panem Dyrektorem oraz pracownikami sekretariatu.
więcej …