Tradycje, zwyczaje i sztuka ludowa są częścią historii i kultury ludowej. 

         Dzieci poznają obyczaje i tradycje poczynając od rodziny, poprzez swój region, aż po różnorodność w całej Polsce. Poprzez edukację regionalną dzieci poznają swoje korzenie, dowiadują się o zmianach w kulturze, zwyczajach i języku.

W minioną środę Żabki i Motylki uczestniczyły w zajęciach dotyczących regionów Polski. Na wspólnie przygotowanej wystawie mogły podziwiać wytwory sztuki ludowej Pałuk, Kujaw, Kaszub i Podhala. Wyszukiwały różnice w strojach regionalnych, haftach, poznały gwarę i obrzędy wielkanocne na Pałukach. Słuchały muzyki ludowej i rozpoznawały po brzmieniu instrumenty. Aktywnie uczestniczyły w zabawach muzyczno – ruchowych. Wspólnie śpiewały „Czerwone jabłuszko”, „Miała baba koguta” oraz nauczyły się tańca pałuckiego do piosenki „Kukułeczka”. Po wysłuchaniu opowiadania „Wielkanoc na wsi”, wypowiadały się na temat tradycji śmigusa – dyngusa.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za ciekawe i różnorodne wytwory sztuki ludowej, które dostarczyli Państwo do przedszkola. W oparciu o przyniesione eksponaty mogliśmy przeprowadzić interesujące zajęcia i wzbogacić wiedzę dzieci na temat Pałuk i innych regionów Polski.

 

więcej

Sylwia Kral i Alina Rzadkiewicz