20 października 2016 roku uczniowie klasy III c i III d pojechali na wycieczkę do Torunia.

Najpierw dzieci udały się do Planetarium, aby obejrzeć seans zatytułowany ,,Cudowna podróż”. Podczas projekcji można się było przenieść w odległą przestrzeń kosmiczną, mijając niezwykłe planety i gwiazdozbiory.

Następnie uczniowie zwiedzali Dom Kopernika, w którym znajduje się muzeum poświęcone życiu i pracy tego wielkiego astronoma. Dzieci zaciekawiły dawne przyrządy, którymi posługiwał się Kopernik podczas swoich badań.

Spacer po Starym Rynku nie obył się bez podejścia pod słynny pomnik Mikołaja Kopernika. Małym podróżnikom podobały się dawne budowle i stragany. Niezapomnianym przeżyciem dla dzieci było podejście do Krzywej Wieży. Uczniowie sami stwierdzili, że niezwykle trudno oprzeć się o jej pochyłą ścianę.

Na koniec dzieci poszły do Muzeum Piernika. Już z daleka poczuły charakterystyczny zapach tego miejsca. W muzealnej sali, pod nadzorem Mistrza Igora i Wiedźmy Przyprawowej, uczniowie zapoznali się ze sposobem wyrabiania i pieczenia pierników. Przygotowali ciasto do wypieku i nadali mu wybrany kształt. Oczekując na efekty swojej pracy, dzieci obejrzały dawne piece i narzędzia stosowane przy produkcji pierniczków. Podziwiały przepiękne, lukrowane wzory, które powstawały na ich oczach na ciastkach. Pod koniec zajęć każdy uczeń otrzymał swój wypiek.

Zadowolone i pełne wrażeń dzieci wróciły do Szubina. Zapach pierników unosił się w autobusie i na pewno jeszcze długo w domach naszych uczniów.

więcej

 

Sylwia Krajewska i Karina Kuźniak – Garstecka