11 stycznia 2016 r. odbyły się obchody 97. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Szubinie.

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Wieść o tym wydarzeniu szybko ogarnęła całą Wielkopolskę. Polacy spontanicznie chwytali za broń. Determinacja i pomysłowość oraz zaskoczenie sprawiło, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni stycznia 1919 r. niemal cała Wielkopolska znalazła się w rękach powstańczych. 11 stycznia 1919 r. ciężki bój o Szubin zakończył się zwycięstwem. Jego znaczenie było ogromne, w rękach powstańców znalazł się nie tylko Szubin, ale również Żnin, Łabiszyn i Złotniki.

foto: Sara Kubiak

16 lutego 1919 r. w Trewirze zawarto rozejm, nie był to jednak kres walk powstańczych. Do walk dochodziło jeszcze w czerwcu 1919 r. W wyniku decyzji traktatu pokojowego z Wersalu z 28 czerwca 1919 r. obszar zdobyty przez powstańców został włączony do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Łącznie w walkach poległo ok. 2000 uczestników powstania. Na uroczystość, która odbyła się na cmentarzu parafialnym w Szubinie zaprosili Przewodniczący Rady Miejskiej Remigiusz Kasprzak i burmistrz Szubina Artur Michalak.

Po przywitaniu zebranych historię powstania przybliżyła prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Szubinie, ksiądz dziekan Tadeusz Lesiński odmówił okolicznościową modlitwę, słowo do zebranych powiedział burmistrz Szubina Artur Michalak i prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu Tadeusz Musiał, który przybył do Szubina wraz z członkiem Zarządu Janem Janiszewskim. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Race odpalili też kibice Lecha Poznań i Zawiszy Bydgoszcz.

Druga część uroczystości miała miejsce w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie zebrani obejrzeli film” Hiszpanka”.

Organizatorami uroczystości byli: Muzeum Ziemi Szubińskiej, Szubiński Dom Kultury, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Szubinie, Zespół Szkół w Szubinie

MP