Drodzy Uczniowie klas VIII oraz Rodzice,

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie prosi o zapoznanie się ze zmianami o sposobie, organizacji i przeprowadzania Egzaminu Ósmoklasisty na rok szkolny 2019/2020.

Zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów ogłoszonych przez MEN Egzamin Ósmoklasisty w naszej szkole odbędzie się w dniach:

  1. język polski – 16 czerwca 2020 r.  (wtorek)
  2. matematyka – 17 czerwca 2020 r. (środa)
  3.  język obcy nowożytny – język angielski – 18 czerwca 2020 r. (czwartek)

Uczniowie klasy VIII a przychodzą na godzinę 8:30 a Uczniowie klasy VIII b na godzinę 8:40.

Egzaminy będą odbywały się w sali gimnastycznej oraz w klasach wyznaczonych dla Uczniów z dostosowaniem warunków pisania Egzaminu Ósmoklasisty – zgodnie w wcześniejszymi zgłoszeniami.

Czas pracy zdających wynosi odpowiednio:

  1. w przypadku arkusza z języka polskiego – 120 minut (lub nie więcej niż 180 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
  2. w przypadku arkusza z matematyki – 100 minut (lub nie więcej niż 150 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
  3. w przypadku arkusza z języka obcego nowożytnego – 90 minut (lub nie więcej niż 135 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony).

Najważniejsze zmiany w wytycznych dotyczących Egzaminu Ósmoklasisty ze względu na reżim sanitarny:

  1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły) bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  2. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
  3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły,
    z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
  4. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
  5. Każdy zdający posiada niezbędne przybory i materiały, w tym przede wszystkim długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki – również linijkę; Uczniowie podczas egzaminu nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów. Zdający przynoszą własne butelki z wodą i stawiają je na podłodze, przy nodze stolika, aby przypadkowo nie zalać materiałów egzaminacyjnych.
  6. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
    1. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
    2. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
  • podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
  • wychodzi do toalety
  • kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
  1. Zdający wrażeniami po egzaminie powinni dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, aby unikać spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły.

 

Szczegółowe wytyczne dotyczące Egzaminu Ósmoklasisty znajdą Państwo na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja/przygotowania-do-egzaminow-zewnetrznych-wytyczne-men-cke-i-gis

                                                                                                    Z poważaniem

                                                                                                    Gabriela Rojek

                                                                                                    Dyrektor Szkoły