W kwietniu szkołę odwiedził  niecodzienny gość pani Danuta Pilarska. Jest rolniczką, ekolożką, a także: Prezesem Zarządu Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu, Zastępcą  Przewodniczącego Rady do spraw Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi , Przewodniczącą Zespołu do Spraw Sprzedaży Bezpośredniej w Radzie Dialogu Społecznego w Rolnictwie przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi , Sekretarzem NSZZ RI Solidarności  województwa Kujawsko-Pomorskiego ,  Skarbnikiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia ,, Ekoland ‘’ , od 2016 roku honorowym Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie.

W spotkaniu nt. Zdrowa Ziemia , Zdrowi Ludzie,  uczestniczyły oddziały przedszkolne dzieci 6 letnich Szkoły Podstawowej Nr 2 w Szubinie. Gościa przywitała pani Dyrektor Gabriela Rojek. Uczniowie poznali wartości  poszanowania życia i zdrowia.  Wzbogacili wiedzę na temat pochodzenia wybranych produktów spożywczych, sposobów ich przetwarzania i przygotowania do spożycia. Poza tym mieli okazję do  degustacji ekologicznej zdrowej żywności np.: sałatki warzywnej,  masła, cukru, miodu, chleba, herbaty. Sytuację edukacyjną  poprzedziło sformułowanie  pytań problemowych przez dzieci dotyczących tematu spotkania, na które w drodze quizów, konkursów, uzyskiwali odpowiedzi. W praktycznym działaniu przedszkolaki uczyły się sadzenie ekologicznej cebuli do przygotowanych pojemników z ziemią. Kąciki przyrody od tej pory stały się codziennym miejscem obserwacji  i dostrzega etapu rozwoju roślin cebulowych.

Oprac. Ewa Sendwicka