17 października 2017 roku, uczniowie oddziału gimnazjalnego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Szubinie zrealizowali lekcję historii „Szlakiem Zamków Krzyżackich”.  Młodzież poznała dzieje Zakonu Krzyżackiego w Polsce.  Wycieczka rozpoczęła się w Nowem, gdzie uczniowie zobaczyli pozostałości zamku otoczonego murem obronnym z czterema wieżami. Na terenie tej gotyckiej budowli znajdował się trzykondygnacyjny budynek mieszkalny i budynek gospodarczy mieszczący stajnię i browar. Następnym punktem programu był Zamek w Kwidzynie. Młodzież zobaczyła tam zamek , którego najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża sanitarno – obronna połączona z korpusem budynku, najdłuższym na świecie gankiem. Dalszym etapem podróży był Malbork, gdzie uczniowie zwiedzili, największy pod względem powierzchni zamek na świecie. Uczniowie dowiedzieli się, że wspomniany budynek był niegdyś siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych. Z wielu ciekawych faktów zaprezentowanych przez przewodnika, warte zapamiętania będzie dla nich z pewnością to, że Zamek w Malborku nigdy nie został zdobyty i został poważnie uszkodzony dopiero w czasie II Wojny Światowej. Wracając, młodzież miała szansę podziwiać architekturę zamku w Sztumie, a następnie udała się do Pelplina. Na miejscu zastał ich zmierzch, co potęgowało wrażenia. Uczniowie udali się do Archikatedry znajdującej się w Pelplinie. Przewodnik zapoznał ich z najpiękniejszymi dziełami gotyckimi w Polsce, pokazał barokowe ołtarze boczne oraz średniowieczne zestawy rzeźb dębowych.  Wizyta w Bazylice była ostatnim punktem programu wycieczki. Uczniowie byli zachwyceni tą alternatywną lekcją historii i wrócili do szkoły pełni wrażeń i zapału do dalszej nauki.