Ile cegieł potrzeba na zbudowanie domu? Jak rozmieścić pomieszczenia? Czy architekt musi umieć liczyć? – na te i wiele innych pytań udzielała  odpowiedzi architekt, pani Magdalena Patela, którą dzieci z grupy Żabki miały przyjemność gościć  w piątek 7 kwietnia 2017r. 

Spotkanie rozpoczęło się od wyjaśnienia, czym zajmuje się architekt. Dzieci dowiedziały się, że praca ta polega na projektowaniu budynków, wnętrz, obiektów  dla miasta, tworzeniu planów zagospodarowania czyli map, wykonywaniu makiet. Pani architekt pokazała dzieciom plany, projekty oraz obliczenia, opowiedziała, że kiedyś projekty wykonywane były ręcznie na specjalnych stołach kreślarskich za pomocą redisówek,  rapidografów, a obecnie używa się programów komputerowych.

Kulminacyjnym punktem spotkania było  wspólne wykonanie makiety „Żabkowego  Miasta”. Pani Magda zaprosiła dzieci do zabawy w projektantów. Na przygotowanych pudełkach Żabki rysowały okna, drzwi, szyldy. Same wymyślały, na co przeznaczą budynek – czy będzie to sklep, szkoła, wieżowiec, itp. Pani architekt wytłumaczyła dzieciom jak ważne jest planowanie zagospodarowania przestrzennego, wyznaczenie ulic, parków, posadzenie zieleni na terenie miasta. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pracowały nad swoją makietą. Efekt końcowy był wspaniały. Na zakończenie pani Magda wręczyła wszystkim pracownikom dyplomy małego architekta.

Bardzo dziękujemy Pani Magdalenie Pateli  za wspaniałe zajęcia i przybliżenie zawodu architekta.

 

Alina Rzadkiewicz

więcej …