„Jan Bosco… z dziećmi dla dzieci”

Dnia 20 listopada 2015 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy o św. Janie Bosko. Konkurs odbył się w roku Jubileuszu 200. rocznicy urodzin Świętego. Skierowany był do uczniów szóstych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Na zaproszenie odpowiedziało 20 uczniów wraz z katechetami ze szkół podstawowych nr 1 w Szubinie i w Królikowie oraz z gimnazjów: nr 1 i nr 2 w Szubinie, w Rynarzewie i w Kowalewie. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu zawierającego 38 pytań o życiu i działalności św. ks. Jana Bosko. Ks. Bosko jest patronem młodzieży i młodzież rzeczywiście wykazała się ogromną wiedzą o nim.

Trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie Gimnazjum nr 1 w Szubinie:

I miejsce – Dawid Gelert, kl. II b,

II miejsce – Julia Kubiak,   kl. II a

III miejsce – Weronika Berdowska. Kl, II a.

Te same szkoły przyłączyły się również do plastycznego konkursu o Świętym pt. „Św. Jan Bosco… z Dziećmi dla dzieci”, który kilka dni wcześniej rozstrzygnięto, a który skierowany był do uczniów kl. I – V. Łącznie wpłynęło 160 prac.

W kategorii klas: I – III poszczególne miejsca zdobyli:

I miejsce – Natalia Brzeczka,   kl. II b, SP 2

II miejsce – Maciej Sobczak,     kl. II d, SP 2

III miejsce – Julia Grabowska,   kl. III b. SP 1

W kategorii klas: IV – V:

I miejsce – Przemyslaw Warjam,   kl. IV b SP 2

II miejsce – Kinga Brzykcy,   kl. IV b, SP 2

III miejsce – Dominika Luchowska,   kl. IV b SP 2

Wyróżnienia zdobyły również z SP 2: Zofia Kwiatkowska z kl. I c i Wiktoria Kłosowska – kl. IIIa.

Nagrodzone prace plastyczne dzieci można było podziwiać podczas konkursu wiedzy o Janie Bosko. Po zakończeniu konkursu wiedzy, dzieci z SP 2 pod kierunkiem p. katechetki Anny Pokorzyńskiej, przedstawiły sztukę ukazującą działalność Świętego pt. „Dzieciaki ks. Bosco”, którą wcześniej wystawiono w szkole w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych.

Po występie laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy dyplomy i drobne pamiątki. Konkurs zakończył się słodkim poczęstunkiem i wspólną fotografią wszystkich uczestników.Organizatorami konkursów: wiedzy i plastycznego o św. Janie Bosko były odpowiednio: Jolanta Makowiecka, katechetka Gimnazjum nr 1 w Szubinie oraz Anna Pokorzyńska, katechetka Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie.