20 września 2019 r. uczniowie Sp nr 2 w Szubinie uczestniczyli w lekcji historii w Biskupinie. W tym roku był tam jubileuszowy, 25. festyn archeologiczny. Nasi uczniowie mieli możliwość  zapoznać się z życiem codziennym mieszkańców osady kultury łużyckiej w Biskupinie. Widzieliśmy zatem podłużne domy szeregowe, wyposażenie chat, wały obronne grodu biskupińskiego. W tej części rezerwatu odbywały się warsztaty z budowy domu biskupińskiego, pracy archeologa czy lepienia z gliny. Ponadto uczniowie skorzystali z cennych opowieści pasjonatów historii, osób, które „bawią się”  w rekonstrukcje historyczne w „wiosce wczesnopiastowskiej”. Z wielkim zainteresowaniem przyglądali  się pracy garbarza, pani wyrabiającej podpłomyki, a także samodzielnie  wybijali monety oraz wytwarzali ozdoby czy sznury. Obserwowali także inscenizacje walk wojów wczesnopiastowskich, które niezmiennie cieszą się dużą popularnością.

Pogoda dopisała, humory także, Dzieci wróciły z wycieczki z zakupionymi pamiątkami takimi jak miecze i łuki ……., bo to Pałuki.  Zawitamy tam znowu za rok.

A. Grobelna-Staniszewska