14 września Kościół obchodzi święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym dniu w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni, słynącego z cudownego XVI-wiecznego krucyfiksu, odbywa się doroczny odpust. Jest tradycją, że na tę uroczystości przychodzą też piesze pielgrzymki. Wśród nich jest piesza pielgrzymka z Szubina.

Również i w tym roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Anną Pokorzyńską wyruszyli w pieszą pielgrzymkę do Kcyni. Po prawie czterogodzinnej wędrówce, z przerwą w gościnnym Zalesiu, 11 uczniów dotarło do kalwarii kcyńskiej i uczestniczyło w nabożeństwie. Mszy odpustowej przewodniczył ks. dr Przemysław Kwiatkowski – rektor Seminarium Duchownego w Gnieźnie, który powiedział m.in.: „Nie tylko spoglądamy na krzyż Chrystusa i nasz, ale chcemy go objąć, nieść i pozwolić się do niego przybić”.

Tegoroczne uroczystości odpustowe wpisały się w ogólnopolską akcję Cała Polska pod krzyżem.

W pielgrzymce brali udział:

1. Weronika Wietchy IIa
  2. Hanna Drozd IIa
  3. Mikołaj Włodarczak IIIa
  4. Lena Hilscher Va
  5. Laura Malinowska Va
  6. Sala Wiktoria Va
  7. Maja Klimek Va
  8. Zofia Kwiatkowska kl. Vc
  9. Miłosz Włodrczak VIc
  10. Agata Admowska VIIb
  11. Zuzanna Ginter VIIb

Droga powrotna była już łatwiejsza, ponieważ pielgrzymi do Szubina wrócili autokarem.

Organizator   Anna Pokorzyńska