20 września 2018 r. uczniowie Sp nr 2 w Szubinie uczestniczyli w lekcji historii w Biskupinie.   „Od wymiany po stragany”  to hasło tegorocznego festynu archeologicznego. Nasi uczniowie mieli możliwość  zapoznać się z życiem codziennym mieszkańców osady kultury łużyckiej w Biskupinie. Widzieliśmy zatem podłużne domy szeregowe, wyposażenie chat, wały obronne grodu biskupińskiego. Ponadto uczniowie skorzystali z cennych opowieści pasjonatów historii, osób, które „bawia się”  w rekonstrukcje historyczne w „wiosce wczesnopiastowskiej”. Wybijanie monety, wytop żelaza oraz garbowanie skór to jedne z licznych atrakcji, które czekały na nasze dzieci. Obserwowali inscenizacje dotyczące handlu wymiennego oraz walki wojów wczesnopiastowskich, które niezmiennie cieszą się dużą popularnością.