„Dajcie dzieciom Słońce,

żeby łez nie było,

dajcie dzieciom Słońce,

dajcie dzieciom miłość.”

Międzynarodowy Dzień Słońca obchodzony jest w marcu, w okolicy równonocy wiosennej. Święto zostało ustanowione w 2000 roku przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną. Ma na celu upowszechnianie wiedzy o Słońcu i jego wpływie na Ziemię. Przedszkolaki z grupy Motylki i Żabki Dzień Słońca obchodziły 22 marca. Od samego rana w oddziale przedszkolnym było ciepło, słonecznie i bardzo radośnie. Dzieci przyszły ubrane w kolorze żółtym, udekorowały salę uśmiechniętymi słoneczkami i żółtymi serpentynami. Dzień rozpoczęliśmy od zabawy ruchowej przy piosence „Słoneczko woła”. Potem zdobywaliśmy wiedzę o Słońcu i Układzie Słonecznym. Oglądaliśmy piękne zdjęcia i ruch planet wokół naszej gwiazdy. Dzieci zapamiętały kolejność planet w Układzie Słonecznym i wykonały ciekawe prace plastyczne na ten temat. Podczas zabawy „Zgadnij, co jest w worku” badały dotykiem i odgadywały nazwy ukrytych żółtych przedmiotów. Po wysłuchaniu wiersza „Słonko ma bardzo piękne zwyczaje” wspaniale uzasadniały magiczną moc słów: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry. W dalszej części zajęć tańczyły w parach z balonami, rzucały piłeczkami do celu, tańczyły wspólnie do piosenki „Dookoła Słońca kręcą się dzieciaki”. Podczas relaksu, przy zgaszonym świetle i nastrojowej muzyce, słuchały bajki „O pracowitym słoneczku”. Na koniec obie grupy wykonały pamiątkowe zdjęcia.

Przedszkolaki wróciły do domu „rozpromienione”, w optymistycznych, wiosennych nastrojach.

Sylwia Kral i Alina Rzadkiewicz