19 października 2018  uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie  zrealizowali lekcję wiedzy o społeczeństwie i historii w Warszawie. Młodzież poznała historię polskiego parlamentaryzmu, organizację i instytucje sejmowe, architekturę obiektów sejmowych Parlamentu RP w Warszawie. Uczniowie  uczestniczyli w wykładzie o „Tryb ustawodawczy w parlamencie RP”.  Kolejnym etapem lekcji było poznanie historii zamku królewskiego, przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy, architektury i zabudowy Starego Miasta.

W ramach obchodów 100 lecia Niepodległości uczniowie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego omawiali początki kształtowania niepodległego państwa polskiego po zakończeniu I wojny światowej, przypominali dzieje i późniejsze znaczenie Grobu Nieznanego Żołnierz w Warszawie. Ostatnim etapem lekcji była wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie młodzież analizowała elementy historii Polski w dziełach mistrza Jana Matejki : Bitwa pod Grunwaldem, Stańczyk, Zaprowadzenie chrześcijaństwa 966, Zawieszenie dzwonu Zygmunta.

Mariola Polańska